Başarı Döngüsü

Şimdi anlatacaklarımın benim yaptıklarımla veya geçmişimle bir ilgisi olmadığını belirterek başlıyorum. Gözlemlerimden yola çıkarak oluşturduğum nacizane fikirlerdir.

Başarı döngüsü;

Diyelim; ortalama veya biraz üzerinde bir standartla hayatınıza devam ediyorsunuz ve günün birinde sıradışı bir iş çıkarıyorsunuz (iyi bir proje, etkileyici bir sosyal katılım, dikkat çekici bir sınav sonucu veya sıradışı ivmede network genişlemesi vs.) ve bir kez yukarı çıkıyorsunuz.

Ardından bir ay sonra ikinci pikinizi yapıyorsunuz. Arkasından son bir üçlükle seriyi sonlandırıyorsunuz.

Tebrikler.

Başarı döngüsüne hoşgeldiniz…

Bir başarının PR’ı zordur, iki başarının PR’ı yapılabilir ama üç başarının PR’ı viraldir. Bundan sonrası sizsiz devam eder. Artık üzerinizde bir baskı var, üstüne üstlük başarının verdiği hırsla bezenmiş zevki de tattınız. Bu noktadan sonra en zoru, “çalışkan olmak” için kendinizi zorlamanıza gerek kalmayacak. Günde 4 saat uyuyabilecek ve kendinizi zinde hissedeceksiniz. Geceleri çalışmalarınızın ortasında ayaklanıp koridorda ileri geri yürüyecek “heyecanlanacaksınız”.

Çalışkanlık zevkli geliyor ve iyi işler çıkartıyorsunuz. “Nerd” damgası yemeye gidip geliyorsunuz ve başarılarınızı bir senelik bir sürecte ivmesini koruyarak devam ettirdiniz.

Yine bir tebriği hakettiniz.

Kendine güven döngüsüne hoşgeldiniz…

Bu noktadan sonra sosyal hayatınız da, çalışmalarınızla paralel etkinlik ve keyifte ilerleyecek.

Muhabbetlerinizi yaptığınız işlerden uzaklarda tutmaya çalışın, sadece isteyen kişilerin sizi takip etmesine izin verin. (yeni sosyal medya araçlarıyla bugünlerde çok kolay). Özellikle, bir ekiple yaptığınız çalışmalar eskisinden çok daha iyi gidiyor.

Kitaplarda yazdığı gibi kararlı adımlarla yürüdüğünüzden veya el sıkışırken karşınızdakinin elini burktuğunuzdan da değil. Kendinize gerçekten güvendiğiniz için kendinize güven duyuyorsunuz. Kendinize güvendikçe daha iyi işler çıkarıyor, daha iyi işler çıkardıkça kendinize daha çok güveniyorsunuz.

Kıskançlık eşiğine hoşgeldiniz…

Bu eşiği geçtiğinizde PR’ınız viral’den daha öteye geçecek, sizi kıskanan insanların sayısında dikkat çekici bir azalma göreceksiniz. “iyi de kendini onunla karşılaştırma” zone’una geçeceksiniz. Sizden rahatsız olan insanlar olduğu kadar sizi çok başarılı bulan hatta hayranlık duyan insanlar olacak. Lakîn zaten az uyuyor, çok çalışıyor, aktif sosyal hayatınıza devam ediyorsunuz ama kahretsin, daha da öteye geçmeniz gerekiyor. Artık verim ve yaratıcılıkla ilgili birşeyler yapmanın vakti geldi.

Şimdi sistemli olmayı öğrenmeli ve dengelerinizi yaratıcı ve verimli bir hayat üzerine oturtmalısınız. Döngülerden çıkmamaya da gayret etmelisiniz.

Şunu unutmamak gerekiyor ki; evrende konuyla ilgili bir başarı varsa; ona ulaşmak, ona ulaşmaya üşenmeyen birisine nasip olacak.

Yazdıklarımı lütfen kapitalist, insanlıktan uzak söylemler olarak almayın. Biraz da yazının okunabilir olması için iddialı kelimelerle anlattım.