Etkileyici Kapılar için Gizli Menteşeler

Blogumu ciddiyete davet ettim ve bundan böyle FS Mimarlık‘ın mutfağından ve şantiyelerinden daha fazla detay paylaşmaya karar verdim. Bugünkü konumuz ise kapı menteşesi. Ama öyle alelade bir menteşe değil. Karizmatik ve ayıptır söylemesi pahalı olanından.

Çift kanatlı klasik menteşeli beyaz kapıStandart tip kapı menteşeleri eğitimli bir göz için pek de güzel bir grafik vermez. Yanda gördüğünüz altı sivilce, minimal bir mekanda sizin de gözünüzü acıtır mıydı?

Bu sivilceleri mekanınızda görmek istemiyorsanız, aradığınız şey gizli menteşe. Bir çok aksesuar firmasının bu konuda ürünleri var. Benim kullandığım ürün Häfele’ninki. (Almanca bilen birinin yanında Häfele’yi yazıldığı gibi okursanız küçük düşersiniz. Häfele Amerika sitesinde nasıl telaffuz edileceğiyle ilgili bir FAQ sayfası bile var).

Fiyatı klasik tip bir kapı menteşesinin neredeyse 10 misli. Bu sebeple daha çok konut projelerinde kullanmamız nasip oldu. Bir kapı için belki rahatlıkla göze alınabilir ama 15 kapının olduğu bir mekanda menteşe bütçesini bile dikkate almanız gerekebiliyor.

Aşağıdaki örnek Zekeriyaköy’de yaptığımız bir müstakil konuttan. Pırıl pırıl bir sonuç.

Hafele Kapı Menteşesi

Zekeiyaköy’de bir konut projesinden.

Birçok uygulamacı bu tip detay kararlarını marangozlarına bırakıyor. Akabinde imalatçısıyla sıkı bir pazarlık da yapılınca marka ve kalite tercihleri malum noktalara gidiyor. Biz ahşap imalatlarıyla ilgili teklif alırken (özellikle mutfak, kapı vb. için) fiyatlandırmayı aksesuarla hariç yapılmasını isteriz. Böylece imalatçılarımız da (imalatçı dediğime bakmayın, “Fevzi abi”den bahsediyorum) bütçe korkusu olmadan çok kaliteli sonuçlar ortaya çıkarabiliyor.