Mimari “infographic”ler

Aslında mimarların yıllardır “şema” adı altında yaptıkları bu anlatım metodları, “infographic”ler, son 2-3 yıldır tüm Dünya’da pek bir revaçta.

Benimse, bu mevzuyla tanışmam 2002 yılında Röyksopp’un Ludovic Houplan & Hervé de Crécy tarafından yapılan Remind me şarkısıyla olmuştu. 2002 MTV Avrupa Müzik Ödüllerinde en iyi video klibi ödülünü de kazanan ilham verici çalışmayı şöyle izleyebilirsiniz.

Zamanında çok sansasyon yaratan klip infographic’lere yaklaşım konusunda gündem oluşturmuş, hatta Areva adlı şirket Röyksopp’un klibini çeken yönetmenlere aşağıdaki reklamı yaptırmıştı.

Bugünlerdeyse infographic’ler gerçekten altın dönemlerini yaşıyorlar. Bir çok ajans çalıştıkları firmaların ürünlerini ve hizmetlerini bu metodlarla sunuyor, okuyucuya kolay anlaşılır ve keyifle izlenebilen bilgiler sunuyorlar.  İlginizi çekiyorsa sürekli güncellenen www.coolinfographics.com adresinden çok çeşitli örneklerine ulaşabilirsiniz.

2009 yılında ben de bu metodlara sarmış, cv’mi timeline şeklinde bir infographic ile oluşturmuştum. Şu post‘umda da yaptığım bir mimari infographic’i paylaşmıştım.

Şimdi de sağdan-soldan zaman içerisinde kaydettiğim mimari infographiclerin en beğendiğim örneklerini paylaşıyorum. Umarım ilham verici, ufuk açıcı olur.

Sungdong Art Hall

Aldo Leopold Legacy Center

Taipei Pop Music Center Competition / Reiser Umemoto

Erin Chapman, Jason Klinker & Andrew Hesterman

Studios Architecture

Taipei Pop Music Center Competition / Office dA

Taipei Pop Music Center Competition / Office dA

Taipei Pop Music Center Competition / Office dA

Bu postumla beraber hemen aşağıdaki paylaşma butonlarını da siteme ekliyorum.

Doğrusu türk kullanıcılarda bu araçları kullanım alışkanlığı pek yaygın değil. Umarım uzun vadede faydasını görürüm.