Mimarazzi nasıl başladı?

Ben kısa yazılara ve kolay anlatımlara inanan bir insanım. Bu yüzden olabildiğince özet geçmeye çalışacağım.

Öncelikle bilmeyenler için söyleyeyim; mimarazzi bendim. Bunu Arkimeet 2014 konferans ve panellerinde hikayesiyle birlikte zaten anlatmıştım.

O tarihlerde ben çalışan bir mimardım ve çalıştığım tüm ofislerde şartlarımdan da, patronlarımdan da memnundum. Ancak şunu herkes gibi çok iyi biliyordum ki; sektörün çalışma koşulları son derece kötüydü ve artık birilerinin bunu gündeme getirmesi gerekiyordu.

Bu tespitten yola çıkarak bir arkadaşımla 2010 yılında sinirlimimarlar adıyla bir web sitesi ve sosyal medya hesapları oluşturmuştuk. Buradan, çalışan meslektaşlarımıza haklarını aramaları konusunda yazılar ve güncellemeler yayınlıyorduk.

Sinirli Mimarlar

Sinirli mimarların doğuşundan 4 ay sonra, bir gece, bu arayışı daha sağlam temellere oturtacak bir fikir aklıma düştü. Mimarların yaşadıkları deneyimleri özgürce ve kayıt yapmadan paylaşabilecekleri çok temiz arayüzlü basit bir web sitesi. Mimarazzi.com.

[wc_toggle title=”Bilmeyenler için, mimarazzi.com nedir?” layout=”box”]

Mimarazzi, mimarlık sektörü çalışanlarının, çalıştıkları şirketlerle ilgili isimsiz yorum bırakabildiği ve teşvik edildiği bir ekşisozluk klanı idi. Ekşisözlükten birkaç temel farkı vardı.

  • Başlıklar sadece mimarlık ofislerinden oluşuyordu.
  • Açılacak başlıklar için moderasyon yapılıyordu, çöp içerik birikmesi engelleniyordu.
  • Bir ofis başlığına yazı yazmak için hiçbir üyelik, eposta, rumuz kullanmak gerekmiyordu.

Mimarazzi 3 haftalık yayın hayatında kimsenin beklemeyeceği çok büyük bir etkinlik gösterdi. Bu 3 haftalık kısa süre içerisinde 500.000’in üzerinde sayfa gösterimi yaptı, sektörde çalışan neredeyse tüm mimarların, patronların ve akademisyenlerin gündemine girdi.

[/wc_toggle]

Mimarazzi Arayüz

17 Şubat 2011 günü Mimarazzi’yi kurmaya karar verdim ve aynı gün mimarazzi.com adresini satın aldım. O günün ertesinde erkenden şantiyede olmam gerekiyordu. “Yarın cuma, gecesinde rahat rahat hazırlarım” dedim, yattım.

18 Şubat 2011 cuma gecesi ofisten eve döndüm ve bilgisayarımın başına oturdum. WordPress altyapısı, CSS ve sınırlı PHP bilgimle mimarazzi.com’u bildiğiniz haliyle 6 saatte tasarladım ve yayına açtım.

Mimarazzi’yle ilgili önemli bir kararım bu işi kendi ismimle yapmayacağımdı. Bu, daha açılmamış bir sitenin tepkilerinden çekindiğimden değildi. Tecrübelerim, isimsiz bir yayın oluşturmamın daha kitlesel bir reaksiyon alacağını söylüyordu. Mimarazzi.com’u kurmamın sebebi ne para kazanmak, ne ismimi gündeme getirmekti. İsimsiz yapmamın benim için bir kaybı yoktu. Sadece sektörün çalışma koşullarına bir faydamın olacağına inanıyordum ve bu şansımı kullanmak istiyordum.

(Bugün bile Arkitera.com’da köşe yazılarımın altındaki yorumlara bakarsanız kendimle alay ettiğim yazıların bile “ego yüklü” olduğuyla ilgili tepkilerle karşılaşabilirsiniz. Bu duruma kızıyor değil, alışkınım doğrusu. Belki de ego yüklüyüm, bilmiyorum. Velhasıl Mimarazzi’yi isimsiz yapmak istememin bir diğer sebebi de aslında bu tip reflekslerdi.)

[wc_toggle title=”Mimarazzi’nin adı nereden geliyor?” layout=”box”]

Paparazzi kelimesinin bir toplulukla kaynaştırılmasının ilk örneği 1999 yılına tekabul eder. Aidata irc serverları ircop, founder, sop, aop, voice gibi rütbelerin etrafında dönen dialoglar kendi içerisinde bir dedikodu ortamı da oluşturuyordu. Bu ortamın da adı aidatarazzi idi. Waybackmachine‘den bazı kısımları görülebilir. Mimarazzi’nin adı da, geçmişimde yer etmiş bu web sitesinden geliyor.

[/wc_toggle]

Mimarazzi.com 19 Şubat sabahı 02.00’da yayındaydı ama adresi henüz benim dışımda bir kişi bile bilmiyordu.

Kendi Twitter ve Facebook hesabımdan Mimarazzi’nin ilk domino taşını devirebilirdim ama kararım karardı. Bu proje isimsiz devam edecekti.

Neyse ki elimde sinirlimimarlar gibi bir şans vardı. 5 yıl öncesinin sosyal medya ortamında bile binin üzerinde mimara ulaşan sinirlimimarlar twitter hesabı ilk domino taşını deviren yayın olacaktı. Twitter’da @mimarazzi hesabını açtım ve @sinirlimimarlar’a tetikleyici bir tweet attım. Bu ön bilgi ileride yapılabilecek geçmiş taramaları için bir önhazırlıktı. Sinirlimimarlar ve Mimarazzi’nin bile başlangıçta birbiriyle ilişkilendirilmesini istemiyordum.

Konuyu @sinirlimimarlar hesabından paylaşmak için sabahı bekledim ve şantiyede mesaiye başladığımda telefonumdan twitter’a girip aşağıdaki tweet’i paylaştım.

Mimarazzi artık yayın hayatına başlamış, ilk domino taşı devrilmişti…