Restoran Bankosu Tasarımı

FS Mimarlık olarak ilk Bilakis Restoranı uygulamamızı 2012 senesinde Marmarapark Alışveriş Merkezi açılışında yaptık.

Bilakis restoranlarına başladığımızda markanın hali hazırda bir konsept tasarımı ve kurumsal kimliği zaten vardı. Bizden bu konseptin geliştirilerek projelendirilmesi bekleniyordu. Bu geliştirmelerden bir tanesi de satış bankosuyla ilgiliydi.

İşverenimizin bu konuda bizden dört temel beklentisi vardı…

  • Mimari dil mevcut konseptle uyumlu olmalı.
  • Müşteriler, makarna çeşitlerini banko içerisinde görebilmeli
  • Tüm aksamları sökülüp temizlenebilmeli.
  • Banko içerisindeki aydınlatma elemanları kolaylıkla değiştirilebilmeli.

Bunların haricinde tabii ki dayanıklı, uzun ömürlü ve bütçesinin kontrollü olması isteniyordu.

Aşağıdaki gibi bir banko tasarladık.

Restoran Bankosu

Foodcourt cephesinden görünüş

Banko Patlamış Perspektif

Dükkan içerisinden görünüş

 

Hazırladığımız tasarımda tüm cam ve ahşap parçalara mobilya sabitlendikten sonra bile ayrı ayrı ulaşılabiliyordu. Üzerindeki tezgah akrilikti. Bu konuda en bilinen ürün Corian‘la birlikte, Polakril gibi yerli alternatifleri de denedik.

Akrilik tezgahların doğaltaş tezgahlardan temel farkı tamamıyle eksiz bir sonuç ortaya çıkarması. Plakalar sahaya parçalar halinde getirilse bile, dolguları ve zımparası yapıldıktan sonra netice yekpare bir görünüme sahip oluyor. Bu malzemeyle ilgili detayları bir başka blogumda paylaşacağım.

Işıklı Banko

Ahşap imalatlarının hiç bir süprize tahammülü yoktur çünkü montajları açılışa çok yakın günlerde tamamlanır. Malzemelerin düzeltme için geri gönderilmesi iş programı açısından mümkün değildir. Tüm imalat hatasız ve iyi işçilikle bitmesi için imalat projelerini de detaylı hazırlarız. Aşağıda standart bir banko için hazırladığımız imalat çizimini görebilirsiniz.

Banko Mobilya Çizimi

Ahşap imalatlarının atolyede tamamlandığı bilgisini aldıktan sonra, transfer öncesi yerinde kontrollerini de muhakkak yaparız. Eksik yoksa yüklemeyi onaylarız (doğruya doğru, Eltuğra mobilya ile yaptığımız işlerde bugüne kadar kaydadeğer bir hataya da rastlamadık).

marangoz-atolyesi

AVM’lerin prosedürlerini aşıp malzeme ve personel girişini aldıktan sonra banko montajı başlar. Bu işlem taşıması ve kurulumuyla beraber yaklaşık 4-5 saat sürer. Hemen akabinde akrilik tezgah ve şerit led aydınlatma montajlarına geçeriz.

Banko Montajı

Açılıştan sonraki görünüm de aşağıdaki gibi olur (Maltepe Carrefour Bilakis Restoranı)

Maltepe Carrefour Bilakis Restoranı

Marmarapark AVM’de yaptığımız ilk Bilakis restoranı uygulamamızdın ardından bu markayla ilişkimiz yoğunlaşarak devam etti. Üç sene boyunca 10 Bilakis projesi ve 5 Bilakis uygulaması daha yaptık.